#1 2008-11-30 12:12:41

cwaniak

http://i33.tinypic.com/rmi6ti.jpg

9709164
Call me!
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 207
Płeć: Mężczyzna
Szkoła: Gimnazjum
WWW

Formy wypowiedzi

FORMY WYPOWIEDZI




-Opowiadanie
Przedstawia wydarzenia związane z określonym tematem, ułożone najczęściej w kolejności chronologicznej, powiązane ciągiem przyczynowo-skutkowym. W opowiadaniu zazwyczaj stosuje się czas przeszły. Tematem mogą być zdarzenia znane z lektury, z własnych doświadczeń lub wymyślone.
Aby napisać opowiadanie, należy:
1. Ustalić, kto będzie bohaterem opowiadania, gdzie i kiedy będzie toczyć się akcja.
2. Rozplanować poszczególne elementy pracy: kolejne wydarzenia, elementy opisu (postaci, wnętrz, krajobrazów itp.), dialogi bohaterów.
3. Zgromadzić bogate słownictwo (dominujące części mowy to czasowniki i przysłówki).
anegdota - niewielkie opowiadanie o jakimś znamiennym, zabawnym czy niecodziennym zdarzeniu, dotyczącym znanej osoby. Jest to gatunek epiki występujący zarówno w literaturze pisanej, jak i ustnej. Czasami anegdoty bywają fragmentami większych całości, np. kronik, biografii, pamiętników.

-Opis
Jest formą prezentacji wyglądu czegoś lub kogoś. Dotyczy najczęściej tego, co znajduje się w bezruchu: krajobrazów, wnętrz, przedmiotów, a także zewnętrznego wyglądu postaci. W opisie przeważają rzeczowniki i przymiotniki nazywające cechy, np. wielkość, kształt, barwę, oraz wyrażenia zmysłowe, np. zapach, smak. Ważną rolę odgrywają też wyrazy określające stosunki przestrzenne, czyli przyimki i wyrażenia przyimkowe (u góry, u dołu, po prawej stronie, po lewej, pomiędzy, między, w, pośród, w głębi, z dala, dalej, najbliżej, bliżej, blisko, tuż, przy, za, po, zza, spośród, tu, tam, gdzie, gdzieniegdzie, tędy, tamtędy, przez, którędy, w centrum, wewnątrz, w środku, pośrodku, z boku, od, do, obok, nieopodal, w górze, na, nad, znad, pod, spod, naprzeciw). W opisie często używa się epitetów, porównań i przenośni.
Aby stworzyć dobry opis, należy:
1. Przeanalizować wygląd tego, co się opisuje. Na przykład przy opisie przedmiotu trzeba określić m.in. jego kształt, wielkość, materiał, fakturę, natomiast opisując krajobraz - wyznaczyć kolejne plany, rozmieszczenie poszczególnych elementów względem siebie oraz zwrócić uwagę na najważniejszy element. Jeśli tematem opisu jest postać, można nie tylko przedstawić jej wygląd, ale także uczucia wewnętrzne.
2. Przemyśleć kolejność części opisu, tak, aby był on logiczny i uporządkowany.
3. Zgromadzić bogate słownictwo.

-Charakterystyka
Wyróżniamy trzy rodzaje charakterystyki:
a. statyczna - bohater nie zmienia się
b. dynamiczna - bohater przechodzi metamorfozę (znaczną pzemianę)
c. porównawcza - najczęściej porównuje ze sobą bohaterów kontrastowych
Elementy charakterystyki:
1. Przedstawienie postaci
     - imię i nazwisko
     - pochodzenie
     - wiek
     - zamożność
     - stan cywilny
     - zawód, zainteresowania
2. Wygląd
     - postura
     - sprawność fizyczna
     - kolor oczu
     - kolor włosów, ich rodzaj
     - wzrost
     - ubiór
     - cera
3. Usposobienie - sposób reagowania na różne sytuacje
     SŁOWNICTWO: energiczny, gwałtowny, impulsywny, ospały, tajemniczy, zamknięty w sobie, agresywny,                   flegmatyczny, awanturniczy, nerwowy, wybuchowy
4. Intelekt - cechy umysłu
     SŁOWNICTWO: ambitny, bystry, genialny, muzykalny, twórczy, utalentowany, uzdolniony, wykształcony, głupi, tępy, zacofany
5. Cechy charakteru
6. Ocena postaci

-Sprawozdanie
Sprawozdanie to przedstawienie przebiegu działalności, czyli zdanie relacji z jakiegoś wydarzenia. Jego celem jest zastąpienie osobie czytajacej bezpośredniego udziału w tym wydarzeniu.
W zależności od tego, jakie wydarzenie opisuje, sprawozdanie może się zbliżać do reportażu, recenzji lub protokołu.
Cechy sprawozdania mniej oficjalnego:
  - miejsce, czas, bohaterowie
  - tło zdarzeń
  - perspektywa czasowa (przedstawienie faktów z pewnego dystansu)
  - częste równoważniki zdań, styl rzeczowy i skrótowy
  - charakter obiektywny, dane podlegające sprawdzeniu
  - autor jako świadek zdarzeń (z możliwością formułowania własnych wniosków, opinii, ocen).
Elementy:
  - tytuł
  - nakreślenie tła zdarzenia
  - przedstawienie najistotniejszych faktów w kolejności chronologicznej
  - podsumowanie i ewentualna ocena prezentowanych zdarzeń
  - miejscowość oraz data sporządzenia sprawozdania
  - podpis autora sprawozdania.

-List
Generalnie wyróżnia się listy prywatne (nastawione na podtrzymanie kontaktu, informacyjne, listy wyznania) i oficjalne.
List posiada budowę trójczłonową. Jego część początkową i końcową stanowią zwykle konwencjonalne formuły grzecznościowe (np.: Kończę i pozdrawiam | Całuję | Łączę wyrazy szacunku | Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia | Z poważaniem- formuły końcowe piszemy z prawej strony i nie stawiamy po nich kropki). W części początkowej umieszcza się ponadto wyjaśnienie powodu pisania listu, zapowiedź problemu poruszanego w korespondencji lub nawiązuje się do wcześniejszej wymiany listów. Środek listu wypełnia treść komunikowana adresatowi.
Pismo urzędowe musi zawierać dane nadawcy i adresata nie tylko na kopercie, ale również wewnątrz listu. Miejscowosć i datę zapisujemy w prawym górnym rogu.
List zaczynamy od akapitu. W listach oficjalnych po nagłówku stawiamy przecinek (następne zdanie zaczynamy małą literą), w prywatnych - wykrzyknik (kolejne zdanie rozpoczynamy wielką literą). Obowiązuje stosowanie zasady uprzejmości oraz pisownia wielką literą słów określających adresata.
W liście otwartym obowiązują podobne zasady, jak w każdym innym rodzaju listu. Środki językowe w nim użyte powinny być jednak dostosowane do oficjalnej formy tej wypowiedzi. List otwarty kierowany jest bowiem do większej grupy ludzi (np. narodu) lub osób publicznych, instytucji z jednoczesnym zamiarem jego rozpowszechnienia, np. publikacji w prasie. Dotyczy ważnych problemów życia politycznego, społecznego, kulturalnego, ma zwrócić uwagę adresata, który decyduje o danych sprawach, na niepokojące zjawiska, wpłynąć na jego decyzje. Powinna go cechować rzetelność w przedstawianiu faktów i przekonująca argumentacja.

-Ogłoszenie (zawiadomienie)
Jego kompozycja powinna być spójna i zwięzła. Należy pamiętać o podaniu wszystkich niezbędnych informacji (w zależności od rodzaju ogłoszenia, celu - będą one różne) i czytelnie zakomunikować intencje nadawcy wobec odbiorcy. Ogłoszenie informuje o podstawowych danych i udziela odpowiedzi na pytania: co?, gdzie?, kiedy?, jak?
W zawiadomieniu należy określić miejsce, czas, temat oraz organizatora. Wypowiedź powinna być spójna i dostosowana do sytuacji komunikacyjnej (np. przez zastosowanie wyrazów o charakterze perswazyjnym).

-Zaproszenie
Powinno zawierać informacje o tym, kto (nadawca), kogo (odbiorca), gdzie (miejsce) i po co (cel) zaprasza. Podajemy w nim również datę i godzinę (czas) rozpoczęcia uroczystości, przestrzegamy form grzecznościowych (np. serdecznie zapraszam...), używamy wielkich liter w zwrocie do adresata (np. mam zaszczyt zaprosić Szanowną Panią...), wyrażamy emocjonalne zaangażowanie, aby okazać, że zależy nam na obecności gościa (np. będzie mi miło...). Dobrane wyrazy powinny mieć charakter perswazyjny.
Warto też pamiętać o ładnym i czytelnym zapisie tekstu, a nawet o ozdobieniu go emblematem, rysunkiem sugerującym rodzaj uroczystości.


Jeśli będziecie potrzebowali jeszcze innej formy wypowiedzi, wystarczy napisać pod tematem, lub PW do mnie.

Pozdrawiam!


"Wielu żywych zasługuje na śmierć. I wielu ginących zasługuje na dalsze życie. Czy potrafisz im je wrócić? Więc nie szafuj tak wyrokami śmierci, albowiem nawet najmądrzejsi nie potrafią dojrzeć wszystkich konsekwencji..."
J.R.R. Tolkien

Kliknij! Wyjdzie Ci to na dobre, a i mnie nie zaszkodzi

http://miniprofile.xfire.com/bg/os/type/2/cwaniak0140.png

Offline

 

#2 2008-12-10 21:59:01

eXile

http://i36.tinypic.com/2d95x5v.jpg

752903
Skąd: MG
Zarejestrowany: 2008-12-03
Posty: 73

Re: Formy wypowiedzi

O_0 cwaniak się napracował albo z neta skopiował, nie?


http://i33.tinypic.com/344858g.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/2946/hitsuko2ka9.jpg
http://bleach.pl/images/userbar/userbar17.jpg

Offline

 

#3 2008-12-10 22:42:57

cwaniak

http://i33.tinypic.com/rmi6ti.jpg

9709164
Call me!
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 207
Płeć: Mężczyzna
Szkoła: Gimnazjum
WWW

Re: Formy wypowiedzi

Shut the fuck up man! O co Ci kurrrcze chodzi? Sam nabijasz posty w których nie masz nic do powiedzenia i jeszcze masz wonty Zaraz możesz dostać usera a nie admina i będzie. Większość form pisałem na podstawie form zawartych w internecie, a niektóre sam. A nawet, jeśli wszystko zerżnął bym z internetu to co? I tak to zrobiłem, a Ciebie nie stać na nic sensownego i najdłuższa Twoja wypowiedź nie przekracza trzech linii. No chyba że ta z konfiguracją komputera Więc okaż trochę szacunku i nie krytykuj mnie w każdym temacie. Zamykam dyskusję. Jak chcesz ripostować to na PM.

edit: 5 warnów (w tym przypadku minusów) = ban na 3 dni


"Wielu żywych zasługuje na śmierć. I wielu ginących zasługuje na dalsze życie. Czy potrafisz im je wrócić? Więc nie szafuj tak wyrokami śmierci, albowiem nawet najmądrzejsi nie potrafią dojrzeć wszystkich konsekwencji..."
J.R.R. Tolkien

Kliknij! Wyjdzie Ci to na dobre, a i mnie nie zaszkodzi

http://miniprofile.xfire.com/bg/os/type/2/cwaniak0140.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.grubson.pun.pl www.ennorath.pun.pl www.dforce.pun.pl www.worldjumpstyle.pun.pl www.trancezone.pun.pl